Fransız gazetesindeki ırkçı Gazze karikatürüne tepki: ‘Batı’nın iki yüzlülüğü’

Fransa’nın Libération gazetesinde yayınlanan karikatürde, ramazan ayının İsrail saldırıları altında kutlandığı Gazze’de yaşanan açlık ele alındı. Corinne Rey, Libération gazetesi için insani dramın yaşandığı Gazze’de ramazan ayının nasıl başladığını çizdi. “Gazze’de Ramazan” isimli karikatürde bir kadının, onun yanında dili dışarıda resmedilen bir çocuğun, enkazdan çıkan bir elin, öfkeli ve ağzından sular akan bir adamın ve ağzında kemik parçaları ile kaçışan farelerin yer aldığı görüldü.

Karikatürde ağzından sular akarak resmedilen ve öfkeli olduğu anlaşılan adamın; kemikleri kapan fareleri kovaladığı, kadının ise adama “gün batımından önce olmaz” dediği an resmedildi.

Irkçı karikatür sosyal medyada tepki çekerken, kullanıcılar her gün onlarca çocuğun İsrail’in zorla aç bırakması nedeniyle hayatını kaybettiği Gazze’de yaşanan insani dramı alaya alan karikatürü yoğun şekilde eleştirdi. Bazı kullanıcılar karikatürün “Fransa’da İslam karşıtlığının” bir örneği olduğunu dile getirirken, bir grup da benzer bir karikatürün Ukrayna halkı için asla yapılamayacağını belirterek Batı’yı ikiyüzlülükle suçladı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x